BOLEŃ

ASPIUS ASPIUS

   Boleń ma ciało wydłużone, mocno ścieśnione w płaszczyznach bocznych. Płetwa grzbietowa jest krótka i dość wysoka. Zaczyna się tuż za linią nasady płetw brzusznych. Paszcza tej ryby jest duża, skierowana lekko ku górze i jej przecięcie sięga poza przednią krawędź oka. Żuchwa jest dłuższa od szczęki i lekko na nią zachodzi. Jest to ryba duża, dorastająca do 60 cm i osiągająca ciężar około 2-3 kg, lecz często spotykane są osobniki znacznie większe (nawet do 80 cm i 5 kg wagi).

   Pokarmem młodych boleni są drobne zwierzęta denne. W drugim lub trzecim roku życia stają się drapieżnikami i żywią się drobnymi rybami. Jest to jedyny drapieżnik z rodziny karpiowatych. Tarło bolenia trwa od kwietnia do maja i odbywa się w prądowej partii rzeki nad dnem pokrytym żwirem. Samica składa około 80000 jaj.

    Gatunek ten występuje tylko w Europie, w zlewiskach mórz Północnego, Bałtyckiego, Kaspijskiego i Czarnego. U nas występuje na terenie całego kraju w rzekach o czystej, bieżącej wodzie oraz w przybrzeżnych wodach Bałtyku. Ryba ta przebywa w powierzchniowych warstwach wody.

WYMIAR OCHRONNY - 40 cm

OKRESU OCHRONNEGO NIE POSIADA

   Wędkarski rekord Polski - 7,52 kg
Atlas ryb    Strona główna